У зв’язку з початком російської збройної агресії проти України був прийнятий Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 2102-IX.
Територіальна оборона ґрунтується на принципах територіальності, масовості, мінімального часу на розгортання та приведення підрозділів територіальної оборони у готовність до дій, єдиноначальності, централізації управління та децентралізації і контрольованої автономності застосування сил і засобів територіальної оборони, активності, рішучості та безперервності ведення територіальної оборони, наполегливості у досягненні мети, узгодженого, спільного застосування сил і засобів, залучених до ведення територіальної оборони, безперервності взаємодії сил і засобів територіальної оборони, всебічного врахування і повного використання моральних та психологічних факторів.
Законом України «Про основи національного спротиву» регламентовано правові та організаційні засади побудови територіальної оборони. Відповідно до статті 25 зазначеного Закону соціальний і правовий захист військовослужбовців, які беруть участь у заходах підготовки та виконанні завдань територіальної оборони, здійснюється згідно із Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
На членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Комплектування Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад здійснюється на контрактній основі (стаття 9 Закону України «Про основи національного спротиву»).
У статті 24 Закону України «Про основи національного спротиву» визначається, що на військовослужбовців та добровольців добровольчих формувань територіальних громад поширюється лише дія Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», без указівки на те, що на них так само поширюються пільги та гарантії, передбачені Законом України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту» (згідно із змінами, внесеними Законом України від 15.03.2022 року № 2121-ІХ), що потребувало врегулюванню.
01.04.2022 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про основи національного спротиву» щодо вдосконалення порядку комплектування і соціального забезпечення Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад» (наразі закон перебуває на підписанні Президента України), відповідно до якого внесено зміни до Закону України «Про основи національного спротиву», а саме частину першу статті 9 доповнено новим абзацом такого змісту: «Громадяни України зараховуються до складу військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України за місцем своєї реєстрації. У разі оголошення воєнного стану громадяни України можуть також вступати до складу військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій».
Також внесено зміни і до абзацу першого частини третьої статті 9 зазначеного вище Закону, доповнивши реченням такого змісту: «Громадяни України зараховуються до складу добровольчих формувань територіальних громад за місцем своєї реєстрації. У разі оголошення воєнного стану громадяни України можуть також вступати до складу добровольчих формувань територіальних громад безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій».
В свою чергу статтею 24 Закону України «Про основи національного спротиву» (викладеною в новій редакції) встановлено, що соціальний і правовий захист військовослужбовців, які беруть участь у заходах підготовки та виконанні завдань територіальної оборони, здійснюється згідно із законами України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». На членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені законами України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Ведення в дію даного Закону забезпечить значне підвищення спроможностей територіальної оборони та зробить її більш ефективною одиницею в системі сил безпеки та оборони і в цілому підвищить рівень обороноздатності України в умовах збройної агресії РФ, сприятиме зміцненню засад соціального забезпечення учасників добровольчих формувань територіальних громад, які беруть участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України.