Здійснення легалізації документів віднесено до компетенції Міністерства закордонних справ України.
У зазначеній сфері діє наказ Міністерства закордонних справ України від 04.06.2002 № 113 «Про затвердження Інструкції про порядок консульської легалізації офіційних документів в Україні і за кордоном».
01.07.2022 року Верховною Радою України прийнято Закон «Про ратифікацію Європейської конвенції про скасування легалізації документів, складених дипломатичними агентами чи консульськими посадовими особами».
Реалізація Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України, оскільки Конвенція не передбачає визначення центрального органу, відповідального за її виконання в Україні.
Водночас реалізація Закону призведе до зменшення фактичних доходів державного бюджету за кодом класифікації бюджету 22060000 «Кошти, отримані за вчинення консульських дій» у розмірі 115094 грн. (фінансово-економічні розрахунки до Закону додаються).
Частиною третьою статті 27 Бюджетного кодексу України передбачено норму, згідно з якою закони України, які впливають на показники бюджету і приймаються після 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.
Частиною Закону є Європейська конвенція про скасування легалізації документів, складених дипломатичними агентами чи консульськими посадовими особами, яка складається з 10 статей.
Відповідно до статті 6 Конвенція відкрита для підписання державами – членами Ради Європи. Вона підлягає ратифікації. Стосовно держави, яка підписала цю Конвенцію і в подальшому ратифікує чи приєднається до неї, ця Конвенція набирає чинності через три місяці з дати здачі на зберігання її ратифікаційної грамоти чи документа про приєднання.
З урахуванням частини третьої статті 27 Бюджетного кодексу України пропонується передбачити, що Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 січня 2023 року.
Проект Закону з листом Міністерства юстиції України від 04.06.2021 №4955/12.1.1/17-21 надсилався до Національного агентства з питань запобігання корупції для визначення необхідності проведення антикорупційної експертизи (вхідний номер листа НАЗК від 04.06.2021 №03/45551/21).
Ратифікація Конвенції забезпечить звільнення від легалізації документів, складених дипломатичними агентами чи консульськими посадовими особами Договірних Сторін, серед яких Республіка Австрія, Королівство Бельгія, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Ірландія, Королівство Іспанія, Італійська Республіка, Республіка Кіпр, Князівство Ліхтенштейн, Велике Герцогство Люксембург, Республіка Мальта, Королівство Нідерландів, Королівство Норвегія, Республіка Польща, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Російська Федерація, Республіка Румунія, Турецька Республіка, Французька Республіка, Чеська Республіка, Швейцарська Конфедерація, Королівство Швеція, Естонська Республіка.