Зміни законодавства щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб

01.07.2022
Юридичні новини

Статтею 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон) передбачено, що: 

− пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання (частина перша); 


− іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи ПАТ «Державний ощадний банк України» за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України (частина друга). 


Тобто, стаття 52 Закону визначає коло осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до вказаного Закону. Виплачувати пенсію особам, звільненим з військової служби за наявності встановленої законом вислуги на військовій службі (далі – військові пенсіонери), відповідно до частини другої статті 52 Закону має право лише ПАТ «Державний ощадний банк України». 


Згідно із роз’ясненнями Пенсійного фонду України, пунктом 19 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, орган, що призначає пенсії, оформляє пенсійний лист згідно з Інструкцією з виплати пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам установами ВАТ «Ощадбанк», затвердженою постановою правління ВАТ «Ощадбанк» від 28.12.2006 № 129. Отже, для військових пенсіонерів, відповідно до частини другої статті 52 Закону, вибір банківської установи для відкриття рахунку для виплати пенсій обмежений лише одним банком – ПАТ «Державний ощадний банк України».


 Отже, ПАТ «Державний ощадний банк України» є єдиним банком, в якому військовим пенсіонерам відкривають рахунки, на які органи Пенсійного фонду України перераховують пенсії для подальшої їх виплати. 


До внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Банк залишатиметься єдиним банком, уповноваженим на виплату пенсій військовим пенсіонерам. 


Дане питання вже було предметом розгляду Антимонопольного комітету України за зверненнями окремих громадян, військових пенсіонерів (провадження у справі № 129-26.13/218-14), в результаті чого Комітет листом від 21.07.2018 № 130-29/03-7898 звернувся до Кабінету Міністрів України з пропозиціями щодо надання доручення заінтересованим державним органам розглянути питання щодо внесення змін до Закону у частині можливості вибору банків для виплати пенсій військовим пенсіонерам. 


Однак до сьогоднішнього дня, вказане питання так і не було вирішене, а тому підлягало законодавчому регулювання шляхом скасування дискримінаційної умови в частині обмеження можливості вибору банку військовим пенсіонерам, як це мають право здійснити інші пенсіонери в Україні.


19.06.2022 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо виплати пенсій (Закон №7337), який набирає чинності 01.07.2022 року.


Закон №7337 передбачено наступні зміни, відповідно до яких виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.


Особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, пенсія виплачується органами Пенсійного фонду України щомісяця, не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України, незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця його проживання, через організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.


Витрати на доставку пенсії здійснюються за рахунок коштів державного бюджету.


Кабінет Міністрів України, в свою чергу має протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону та перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

 



Матеріал по темі
В Україні ратифіковано Європейську конвенцію про скасування легалізації документів, складених дипломатичними агентами чи консульськими посадовими особами
детальніше
2022-08-08 09:00:00
|
Юридичні новини
Засади державної антикорупційної політики на 2021-2025 роки
детальніше
2022-08-02 09:00:00
|
Юридичні новини
Виконання договорів про надання рекламних послуг у соціальних мережах: позиція ВС
детальніше
2022-07-19 14:28:00
|
Практика ВС
Захист військовослужбовців від колекторів: Верховна Рада прийняла за основу новий законопроект
детальніше
2022-07-11 14:15:00
|
Юридичні новини
Врегулювання процедури компромісу у справах про порушення митних правил
детальніше
2022-06-22 13:04:00
|
Юридичні новини
З 16 липня сайти українських компаній повинні завантажуватися українською мовою за замовчуванням
детальніше
2022-06-20 12:05:00
|
Юридичні новини