Субсидіарна відповідальність засновника /керівника: про що ще говорили на сесії «Корпоративні банкрутства» V форуму по реструктуризації та банкрутства

04.06.2020
Новини компанії

03 червня в рамках «V форуму по реструктуризації та банкрутства» пройшла панельна дискусія «Корпоративні банкрутства», в ході якої учасники обговорили:

 • правонаступництво у процедурах банкрутства;
   
 • гарантії погашення боргу перед забезпеченими кредиторами;
   
 • захист прав арбітражних керуючих у корпоративних банкрутства;
   
 • субсидіарну відповідальність керівника у справі про банкрутство;
   
 • актуальні правові позиції Верховного Суду у справах про банкрутство юридичних осіб,
   

а також поділилися власними професійними  секретами ефективних банкрутств.
 

Модератором дискусії виступив Олександр Бондарчук – керуючий партнер Юридичного агентства «Абсолют», заступник голови Національної асоціації арбітражних керуючих України (НААКУ), арбітражний керуючий, адвокат.
 

Учасники онлайн-дискусії:

- Владислав Філатов, директор Департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України;
 

- Олександр Банасько, суддя судової палати з розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду;
 

- Олена Волянська, партнер Юридичної групи «LCF»;
 

- Дмитро Тиліпський, радник ЮК «EQUITY»;
 

- Вікторія Михайлова, адвокат «L.I. Group»;
 

- Василь Гей, виконавчий директор департаменту правового забезпечення та стягнення боргів АТ «Сбербанк».
 

Правонаступництво у справах про банкрутство
 

Хороші новини для кредиторів: Судова палата ВС з розгляду справ про банкрутство визнала за апеляцією право на розгляд питання про заміну особи правонаступником.
 

Проблема права на касаційне оскарження ухвали про заміну особи правонаступником залишається під питанням, відповідь на яке має дати Велика палата Верховного Суду.
 

Забезпечений кредитор – гарантія погашення боргу або передумова конфлікту інтересів
 

Запропоновані шляхи вдосконалення правового регулювання захисту прав забезпечених кредиторів:

 • втілення принципу рівності кредиторів (розмір вимог згідно реєстру вимог – найоб’єктивніший та найсправедливіший критерій для визначення статусу кредиторів);
   
 • недоцільність та невиправданість позбавлення кредиторів права вирішального голосу в представницьких органах кредиторів в залежності від наявності акцесорного (заставного) зобов'язання;
   
 • виключення щодо майнової поруки;
   
 • встановлення критеріїв щодо включення/не включення предмету застави до лоту разом з іншим майном боржника;
   
 • нормативне врегулювання продажу майна /мораторію на продаж (у т.ч. за заявами кредитора (-ів) в зоні АТО (непідконтрольна територія) та АР Крим);
   
 • збереження права стягнення застави /продажу майна забезпеченому кредитору як основної гарантії максимального погашення вимог забезпеченого кредитора.
   

Захист прав арбітражних керуючих в корпоративних банкрутства
 

Кодекс гарантує авансування винагороди арбітражному керуючому.
 

Зокрема, Верховний Суд у своїй постанові зазначив, що оплата повинна здійснюватися за рахунок коштів кредиторів пропорційно їх грошовим вимогам (в тому випадку, якщо оплата послуг здійснюється не за рахунок коштів, отриманих від продажу майна боржника).
 

Судова практика стала на захист арбітражних керуючих в питанні усунення арбітражного керуючого (мова йде про норму Кодексу, згідно з якою комітет кредиторів може звернутися з клопотанням про відсторонення арбітражного керуючого, незалежно від підстав).
 

Субсидіарна відповідальність керівника у справі про банкрутство
 

У Кодексі наведено перелік передумов для застосування субсидіарної відповідальності.
 

Виходячи з тексту постанови Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду від 12 вересня 2019 року, ліквідатор повинен проаналізувати можливість субсидіарної відповідальності.
 

Доводити відсутність провини в таких справах повинен відповідач, тобто засновник /керівник підприємства.
 

Актуальні правові позиції Верховного Суду у справах про банкрутство юридичних осіб
 

Скасування арешту майна боржника у справі про банкрутство. Постанова судової палати з розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду від 16 жовтня 2018 року по справі № Б-50/112-09  –  арешти, накладені в рамках іншої юрисдикції, зокрема громадянської, можуть бути скасовані господарським судом, в провадженні якого перебуває справа про банкрутство (це не стосується арештів, накладених у кримінальних виробництвах).
 

Визначення розміру грошових вимог кредитора в разі прийняття судом рішення про стягнення заборгованості в іноземній валюті, а також за кредитним договором. Є позиція судової палати з розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду  –  розмір зобов'язання боржника в іноземній валюті визначається в національній валюті за курсом на дату подачі кредитором заяви з грошовими вимогами до боржника.
 

Автоматизація та нові джерела забезпечення ліквідаційної маси
 

Мін'юст працює над впровадженням автоматизованої системи інформування про справу про банкрутство. Розробляються зміни до Порядку проведення аналізу фінансово-господарського становища боржника.
 

Арбітражні керуючі повинні бути готові забезпечити роботу нового джерела наповнення ліквідаційної маси щодо залучення до субсидіарної відповідальності осіб, які привели до неплатоспроможності боржника, заподіяли йому шкоди або завдали збитки.
 

На завершення панельної дискусії, Олександр Бондарчук подякував організаторам та спікерам, а також висловив готовність зустрітися в наступному році вже в форматі офлайн.
 

«Колеги, спасибі за продуктивну дискусію. В цілому, завдання панельної дискусії ми виконали й основні теми розкрили. Дякую організаторам за такий прекрасно організований Форум з питань банкрутства та реструктуризації – нашої щорічної події в сфері банкрутства! Сподіваюся, наш наступний Форум пройде офлайн і, перебуваючи в одному залі, ми гостріше відчуємо усі пристрасті. Адже до наступного року і у Верховного Суду, і у нас, колеги, буде вже більше напрацьованої практики», – підсумував керуючий партнер Юридичного агентства «Абсолют».
 

Окрема подяка організаторам «V форуму по реструктуризації та банкрутства» – команді видання «Юридична практика» – за можливість виступити партнером заходу, поспілкуватися з колегами та обмінятися досвідом.