Банкрутство фізосіб: чи реально звільнитися від боргів?

16.03.2020
Статті

У жовтні 2018 року Верховна Рада України прийняла Кодекс України про процедури банкрутства (далі – Кодекс), який вступив в силу у жовтні 2019 року.
 

Кодекс включає 4 книги:

 • 1 – містить загальні положення.
   
 • 2 – присвячена арбітражним керуючим.
   
 • 3 – про банкрутство юридичної особи.
   
 • 4 – про відновлення платоспроможності фізичної особи.
   

Принципове нововведення Кодексу – створення інституту відновлення платоспроможності фізичної особи (у порівнянні з положеннями Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»).
 

Проте, наскільки досконалі норми Кодексу в частині відновлення платоспроможності фізичної особи, говорити ще рано. Судова практика тільки формується. Однак вже зараз можна дати відповіді на найпоширеніші питання громадськості.
 

Відразу зазначу, провадження у справі про неплатоспроможність (банкрутство) Боржника-фізичної особи або Боржника-фізичної особи-підприємця відкривається тільки за заявою Боржника.
 

Чому Боржник оголошує про банкрутство?
 

Стаття 134 Кодексу, говорить нам про те, що під час завершення процедури погашення боргів Боржника та припинення провадження у справі, суд також приймає рішення про звільнення Боржника-фізичної особи від боргів.
 

Отже, Боржник-фізособа ініціює щодо себе процедуру банкрутства, щоб позбутися боргів.
 

Що відбувається з Боржником-фізособою та його майном після відкриття провадження у справі про банкрутство?
 

Перш за все, Кодекс передбачає розробку та затвердження Плану реструктуризації боргів Боржника-фізособи.
 

План реструктуризації може містити, як пункти про реалізацію частини майна боржника-фізособи, так й пункти про зміну способу та порядку виконання зобов'язань (відстрочку/ розстрочку або прощення (списання) боргів, виконання зобов'язань третіми особами тощо).
 

Якщо протягом 120 днів з дня відкриття провадження у справі про банкрутство фізособи Кредитор (-и) не схвалюють План реструктуризації боргів Боржника-фізособи або вирішують перейти до процедури погашення боргів Боржника-фізособи, Господарський суд виносить постанову про визнання боржника-фізособи банкрутом та вводить процедуру погашення боргів Боржника-фізособи.
 

Яким чином Боржник-фізособа погашає заборгованість перед Кредиторами?
 

Вимоги кредиторів задовольняються за рахунок коштів, отриманих від реалізації всього майна Боржника-фізособи, яке знаходиться в його власності.
 

Підкреслю, Кодекс забезпечує захист конституційного права людини на житло. Так, не можна реалізувати житло Боржника-фізособи, що є єдиним місцем проживання його сім'ї (квартира загальною площею не більше 60 кв.м або житловою площею не більше 13,65 кв.м на кожного члена сім'ї боржника, або житловий будинок загальною площею не більше 120 кв.м) та не є предметом забезпечення.
 

Після визнання банкрутом чи може фізособа укладати Договору позики, застави, поруки?
 

Кодекс не забороняє фізособі-банкруту укладати зазначені Договору, однак зобов'язує протягом 5 років після визнання банкрутом, перед укладенням таких договорів, письмово повідомляти іншу сторону договірних відносин про факт своєї неплатоспроможність (банкрутство).

 

В цій статті ми постаралися коротко відповісти на основні питання процедури банкрутства фізичних осіб.
 

Ми рекомендуємо фізособам не сподіватися на те, що при оголошенні себе банкрутом можна вирішити всі свої грошові проблеми. Так, з одного боку, Кодекс дає можливість почати життя «з чистого аркушу», але з іншого боку – має певні нюанси та професійні складності.
 

Наскільки ефективним є застосування банкрутства фізичної особи, як інструменту позбавлення від боргів, покаже тільки час...
 

Сьогодні ми в Юридичному агентстві «Абсолют» розробили певні методики застосування процедури банкрутства фізичних осіб та вже напрацьовуємо судову практику, піклуючись про наших клієнтів. Кожен, хто робить абсолютно правильний вибір, отримує в нашій особі надійного юридичного радника на довгі роки.

 

Автор
 

Олександр БОНДАРЧУК
 

Керуючий партнер ЮА «Абсолют», Заступник Голови «Національної асоціації арбітражних керуючих України», арбітражний керуючий, адвокат
 

Джерело: ж-л Millenium http://bit.ly/33kxMpY  

Банкрутство фізосіб: чи реально звільнитися від боргів?