Банкрутство фізичних осіб: етапи і особливості процедури
Якщо раніше при банкрутстві йшлося тільки про юридичних осіб, то на сьогоднішній день можливе і банкрутство фізичних осіб в Україні у 2020 році. Поки що це досить-таки складна процедура, так як з'явилася вона лише з минулого року. Пов'язано це зі змінами законодавства, які довго розроблялися і, нарешті, з жовтня 2019 року набули чинності. В результаті стала затребуваною і така професія, як адвокат з банкрутства фізичних осіб, послуги якого надає наше юридичне агентство.
Закон про банкрутство фізичних осіб
У жовтні 2018 року було прийнято Кодекс України про процедури банкрутства. Законодавці зробили такий крок, тому що попередня процедура регулювання банкрутства дозволяла боржникам знаходити лазівки, щоб ухилятися від виконання своїх зобов'язань перед кредиторами. Даний процес був дуже тривалим і малоефективним.
Новий кодекс передбачає введення декількох новел:
- спрощення процедури ініціювання банкрутства;
- зміна порядку голосування кредиторами на зборах кредиторів;
- встановлення нових стандартів відповідальності керівника боржника;
- скорочення термінів розгляду справ;
- забезпечення можливості визнання недійсності будь-яких угод боржника протягом трьох років, що передують відкриттю процедури банкрутства.
Весь норматив складається з чотирьох книг, остання з яких присвячена відновленню платоспроможності саме фізособи. Законопроект про банкрутство фізичних осіб розроблявся багато років. Його появі послужило розуміння законодавцями необхідності надати допомогу учасникам кредитного ринку.
Процедури неплатоспроможності ФОПа і фізособи ідентичні. Це пов'язано з тим, що ФОП відповідає за свої борги усім майном, яке перебуває у власності фізичної особи. Аналіз принципів, покладених в основу нового кодексу, дозволяє спостерігати зміщення акцентів від безпосередньо самої процедури банкрутства до заходів з його запобігання.
Банкрутство фізичних осіб - покрокова інструкція
Процедура банкрутства фізичної особи в Україні складається з наступних етапів:
- Подача заяви. Слід зазначити, що ініціювати таку процедуру може виключно сама фізична особа.
- Призначення арбітражного керуючого. На 120 днів на майно боржника накладається мораторій на виплату боргів.
- Протягом 30 днів кредитори пред'являють свої вимоги до боржника. Суд може розглянути вимоги кредиторів протягом 60 днів з моменту відкриття справи.
- Протягом 120 днів, коли діє мораторій, боржник разом з арбітражним керуючим розробляє план реструктуризації. Його необхідно узгодити з кредиторами, після чого подати до суду. Даний документ передбачає, які кошти йдуть на погашення боргів, а які залишаються у фізособи.
- У разі, якщо вищезгаданий план не виконаний, не узгоджений з кредиторами або не наданий суду, фізична особа визнається банкрутом. Тоді процес погашення боргів і продаж майна відбуваються в судовому порядку.
При цьому не підлягають списанню такі кошти:
- відшкодування шкоди, завданої здоров'ю або пов'язаної зі смертю особи;
- зобов'язання по аліментах;
- виконання інших вимог, які безпосередньо стосуються особи боржника.
Підставами для ініціювання процедури банкрутства фізичної особи є наступні обставини:
- розмір простроченого зобов'язання перевищує 30 мінімальних заробітних плат;
- боржник протягом двох місяців не погашає кредити або інші планові платежі у розмірі понад 50 відсотків по кожному з них;
- в результаті виконавчого провадження прийнято постанову про відсутність у фізичної особи майна, на яке може бути звернено стягнення;
- у боржника є інші зобов'язання, через що найближчим часом він не в змозі виконувати свої грошові зобов'язання та здійснювати планові платежі.
Які необхідно підготувати документи для банкрутства фізичної особи
Незалежно від того, проводиться банкрутство фізичної особи у Києві, Дніпрі або будь-якому іншому місті, боржнику буде потрібно підготувати цілий пакет паперів. Так, разом із заявою до суду необхідно подати наступні документи для банкрутства фізособи:
- план реструктуризації;
- документи, що підтверджують особу боржника;
- папери, що підтверджують наявність або відсутність у боржника статусу фізособи-підприємця;
- список кредиторів і боржників, загальної суми боргу, підстав його появи та термінів погашення;
- опис активів (із зазначенням місця розташування, зберігання майна, а також документи, що підтверджують право власності);
- список майна, що знаходиться у заставі (із зазначенням даних про кожного кредитора такого майна і його місцезнаходження);
- копії документації про угоди боржника протягом останнього року щодо майна на суму понад 30 мінімальних зарплат;
- відомості про банківські рахунки, відкриті на ім’я боржника;
- копію трудової книжки;
- інформацію про роботодавця фізособи;
- декларацію про майновий стан;
- папери, що підтверджують виплату винагороди керуючому реструктуризацією за три місяці виконання ним своїх повноважень;
- відомості про наявність чи відсутність у боржника непогашеної судимості за економічні злочини.
Вартість банкрутства фізособи в Дніпрі
Вартість оформлення банкрутства залежить від обраного пакета послуг, регіону боржника, виду заборгованості, майна, наявності обтяжень та інших факторів. ЮА «Абсолют» візьметься за банкрутство фізичних осіб у Дніпрі, Києві та інших містах України.
У нас є команда досвідчених професіоналів, індивідуальний підхід до кожного клієнта і завжди прийнятні ціни. Процедура банкрутства для фізичних осіб пройде швидко і менш болісно разом із кваліфікованою юридичною допомогою від справжніх професіоналів своєї справи!