VII Форум з конкурсного права: підсумки та нові тенденції розвитку галузі банкрутства

23.11.2021
Юридичні новини

В сьомий раз Асоціація правників України за підтримки Проєкту ЄС «ПРАВО-Justice» провела Форум з конкурсного права, основними темами якого стали удосконалення законодавства, практичні аспекти норм Кодексу України з процедур банкрутства і нові тенденції розвитку галузі. Вперше Форум було проведено ще у 2015 році, з того часу він став платформою для дискусій стосовно конкурсного процесу, підбиття підсумків робочого року та появи нових планів на майбутнє.
 

На першій частині сесії було підсумовано результати дворічного функціонування Кодексу України з процедур банкрутства, окреслено позитивні та негативні моменти правозастосування, учасники обговорення приділили увагу з’ясуванню юридичної нерівності між боржником та кредитором. На додаток, було розглянуто застосування норм Кодексу в судовій практиці і визначено проблемні питання у цій сфері.
 

Усі учасники процесу погодилися з тим, що Кодекс України з процедур банкрутства є успішним у правозастосуванні й показав позитивні результати. Були обговорені аспекти щодо консолідації виконавчої та законодавчої влади щодо продуктивного функціонування Кодексу. Доповідачі звернули увагу і на недопрацьовані аспекти, як порушення прав забезпеченого кредитора та питання стосовно строків.
 

На другій сесії учасники поділилися власним досвідом щодо особливостей відкриття провадження у справах про банкрутство юридичних осіб та зростаючу популярність фраудаторного правочину. Зважаючи на активне використання цього терміну у судових рішеннях, можна сміливо говорити про актуальність питання.
 

Третя сесія була присвячена проблемі балансу інтересів різних сторін при розгляді справ про банкрутство. Ключовим стало обговорення питання призначення та усунення арбітражних керуючих та оплати. Було звернуто увагу на питання безпідставного відкладення розгляду справи та запропоновано способи боротьби зі зловживанням процесуальними правами.
 

Підсумовування результатів діяльності НААКУ протягом двох років було розглянуто на четвертій сесії. Доповідачі поділилися своїми думками стосовно перспектив та проблем передачі функцій контролю від Мін’юсту до НААКУ та розглянули Програму стратегічного розвитку та дій НААКУ на наступні роки. Результатом стало наголошення на важливості професійного арбітражного керуючого та існування сильної й об’єднаної спільноти.