Реформа виконавчого провадження: як проводитимуть стягнення на єдине житло боржника

26.08.2021
Юридичні новини

В Раді зареєстровано комплексний законопроєкт №5660 від 14.06.2021 року «Про примусове виконання рішень». Законопроєкт направлений на зміну нормативних актів, які активно використовуються на сьогоднішній день, а саме:

  • «Про виконавче провадження»;
  • «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна»;
  • «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»;
  • «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».


Зокрема, положення законопроєкту впливають на стягнення на житло.
 

Так, нерухоме майно боржника потрапляє у третю чергу стягнення.
 

Якщо сума стягнення не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, стягнення з єдиного житла, земельної ділянки, на якій воно розташоване, не відбувається.
 

У такому випадку виконавець має виконати рішення за рахунок іншого майна боржника. Боржник може сам запропонувати майно чи речі, за рахунок яких можливо виконати стягнення.
 

Черговість звернення стягнення на майно, яке знаходиться в одній черзі, визначається виконавцем. При цьому береться до уваги співмірність вимог виконавчого документа, особливостей майна та його важливості для життєдіяльності боржника.
 

В першу чергу проводиться реалізація земельної ділянки чи окремого приміщення, яке належить боржнику. В останню чергу реалізується житло.
 

Виселення згідно з законопроєктом 5660 відбувається добровільно або у судовому порядку. При цьому громадянам, яких виселили, надається інше постійне житлове приміщення.
 

Майно боржника реалізується через електронні торги або за фіксованою ціною. Реалізація за фіксованою ціною відбувається у випадку, якщо вартість майна не перевищую 30 мінімальних розмірів заробітної плати.