Кому доведеться сплачувати податок на нерухомість?

26.07.2021
Статті
Згідно з положеннями податкового законодавства платниками податку на нерухоме майно є фізособи, зокрема  нерезиденти, які є власниками житлової та нежитлової нерухомості.
 
Платити цей податок потрібно, якщо площа:
квартири перевищує 60 кв. м;
будинки перевищує 120 кв. м;
різних типів об'єктів невидимості становить понад 180 кв. м.
 
Виняток становлять об'єкти, розміщені на тимчасово окупованій території. Перелік населених пунктів, для яких такі норми тимчасово не діють, перераховані в розпорядженні № 1085-р.
 
Податок нараховується за кожен квадратний метр, що перевищує встановлену норму. Наприклад, якщо загальна площа квартири становить 75 кв. м, доведеться платити податок за 15 кв. м.
 
Власникам квартир, площа яких перевищує 300 кв. м, а будинків — 500 кв. м, доведеться заплатити 25 тис. грн.
 
Конкретний розмір податку визначають органи місцевої влади. Але він не повинен перевищувати 1,5% від мінімальної заробітної плати. Так, в поточному році цей податок в середньому становить 70,8 грн за «зайвий» метр.
 
Нараховується податок за попередній рік. До 1 липня особам, які зобов'язані сплатити податок, за місцем реєстрації повинно прийти податкове повідомлення-рішення. У ньому відразу вказуються відповідні платіжні реквізити. Здійснити оплату необхідно протягом 60 днів з моменту його вручення.
 
Відзначимо, що повідомлення-рішення — це не те ж саме, що інформаційний лист. Останній носить роз'яснювальний характер і не має ніякої юридичної сили.
 
При цьому визначення точної суми, що підлягає оплаті, лежить на плечах податкових органів. Тому платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту розрахунків. Але несе відповідальність за повне і своєчасне погашення грошового зобов'язання.
 
Так, за затримку платежу терміном до 30 днів передбачений штраф 10% від суми податку, понад 30 днів — 20% від суми боргу. Крім цього, також нараховується пеня з розрахунку 120% річної ставки НБУ.
 
Разом з тим, платник податку звільняється від відповідальності за несвоєчасну оплату податку, якщо податкове повідомлення-рішення не надіслали на його адресу реєстрації рекомендованим листом з повідомленням або не вручили йому особисто.
 
Якщо платник податків не згоден з нарахованої сумою, повідомлення-рішення прийшло після 1 липня або містить інші помилки, він має право оскаржити його в судовому порядку. Ці чинники є підставою для його скасування.
 
Однак варто розуміти, що в даному випадку мова йде виключно про скасування повідомлення-рішення, але ніяк не про скасування податку для платника.