Банківська таємниці: які зміни вніс Нацбанк

15.03.2021
Юридичні новини

Нацбанк вніс зміни в Правила зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджені постановою Правління НБУ від 14 липня 2006 року № 267.
 

Відповідна постанова від 12 лютого 2021 року № 18 вступила в силу 16 лютого.
 

Таким чином Нацбанк дозволив банкам відкривати виконавцям дані про суми на рахунках боржників.
 

Так, п.3.10. Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці встановлено, що Банк зобов'язаний надати інформацію органам державної виконавчої служби та  приватним виконавцям в обсязі, порядку та у випадках, визначених у статті 62 ЗУ «Про банки і банківську діяльність».
 

Отже, інформацію можуть отримувати не лише державні виконавці, а й приватні.
 

Статтею 62 ЗУ «Про банки і банківську діяльність», встановлено порядок розкриття банківської таємниці. В п.6 ст.62 ЗУ «Про банки і банківську діяльність» встановлено, що інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками органам державної виконавчої служби, приватним виконавцям на їхню письмову вимогу з питань виконання рішень судів та рішень, що підлягають примусовому виконанню відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
 

Отже, в разі відкриття виконавчого провадження з примусового виконання рішень відбувається на підставі таких виконавчих документів:

  • виконавчих листів та наказів, що видаються судами на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України;
  • судових наказів; 
  • ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом;
  • виконавчих написів нотаріусів; 
  • посвідчень комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій; 
  • постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди; 
  • постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; 
  • рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами; 
  • рішень Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», а також рішень інших міжнародних юрисдикційних органів у випадках, передбачених міжнародним договором України;
  • рішень (постанов) суб’єктів державного фінансового моніторингу (їх уповноважених посадових осіб), якщо їх виконання за законом покладено на органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень,  останнім надається інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю.

 

До такої інформації належить:

- інформація стосовно наявності та/або стану рахунків боржника повинна містити номери рахунків, відкритих боржником у банку, а також суми коштів, які наявні на таких рахунках;

- інформація щодо руху коштів та операцій на рахунках боржника за конкретний проміжок часу;

- інформація щодо договорів боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком.


Отже підставами достатніми для запиту виконавця на розкриття банківської таємниці є лише наявність виконавчого провадження про стягнення грошових коштів з боржника, при цьому наявність будь якого додаткового судового рішення на отримання такої інформації чи розкриття банківської таємниці – не потребується.


Таким чином, на даний час виникає низка суттєвих питань, щодо того – а саме, які дії або санкції в відношенні громадян, виконавці зможуть застосовувати на основі інформації отриманої в банках? 


Чи може власник банківського рахунку опротестувати або визнати незаконним розкриття банківської таємниці щодо його рахунків? 


Відповіді на ці питання сформуються з напрацюванням судової правозастосовної практики. Але наразі слід зауважити на тому, що таким чином приватні та державні виконавці зможуть вчасно та в найкороткіший термін стягувати грошові кошти з боржників в т.ч. застосовувати арешти на цінності, банківські сейфи включаючи майно, що там зберігається в т.ч. застосовувати арешти на кошти які знаходяться на рахунках боржника до повного погашення боргу, проте вчинення таких дій фактично відбуватиметься без додаткового судового контролю й, напевно, створить поле для маніпуляцій! 


Щодо опротестування чи оскарження таких дій баку та виконавця боржником (особою, відносно якої були вчиненні дії з розкриття банківської таємниці) – то на практиці це напевно буде можливо лише постфактум. 


Скоріш за все, завчасно, боржник не зможе заборонити  банку надавати інформацію щодо його рахунків, так як дозвіл на розкриття фактично вже наданий Законом, але, в разі надання інформації по рахункам третіх осіб чи блокування таких рахунків, що не належать боржнику, та, наприклад, відносяться до членів сім’ї боржника й такі особи не є стороною у виконавчому провадженні,  то  останні матимуть  право оскаржувати такі  дії виконавця, і дії банка про розкриття банківської таємниці по їх рахункам.