Професія арбітражних керуючих: Олександр Бондарчук про поточне становище та шляхи розвитку НААКУ

19.05.2021
Юридичні новини

19 травня в рамках VI Форуму із реструктуризації та банкрутства пройшла дискусія про професію арбітражних керуючих.
 

В ході дискусії учасники обговорили:

 • СРО: перемоги, поразки та план дій на 2021 рік;
   
 • професійну підготовку арбітражних керуючих;
   
 • практичні кейси захисту прав арбітражних керуючих;
   
 • дисциплінарну практику та відповідальність арбітражних керуючих,
   
 • етичні норми арбітражних керуючих.
   

Участь у дискусії приймали:

 • Сергій Боярчуков, керуючий партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» (модератор). 
   
 • Олег Васьковський, суддя судової палати для розгляду справ про банкрутство. Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
   
 • Олександр Бондарчук, в.о. Голови Національної асоціації арбітражних керуючих України.
   
 • Вадим Кізленко, член Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих.
   
 • Арне Енгельс радник GÖRG Partnerschaft von Rechtsanwälten mbB.
   
 • Руслан Бандуристий, арбітражний керуючий.

 

Олександр Бондарчук, керуючий партнер ЮА «Абсолют», в.о. Голови Національної асоціації арбітражних керуючих, адвокат, арбітражний керуючий, к.е.н., розповів учасникам про перемоги та поразки НААКУ, зазначивши: «Національна асоціація арбітражних керуючих України міцно стоїть на ногах наперекір як найпотужнішим карантинам в історії України, так і звичаю арбітражних керуючих працювати як «lone wolves». За цей час ми навчились знаходити компромісні рішення. Важливий доказ цього – успішна сплата членських внесків».
 

Говорячи про плани роботи Національної асоціації у 2021 році, Олександр наголосив на активній участі НААКУ у законотворчому процесі у сфері банкрутства та, зокрема, діяльності Асоціації.
 

Так, завершено створення науково-консультативної ради при Асоціації арбітражних керуючих. Це дасть новий поштовх роботі організації в цілому, а також підвищить наукове обґрунтування тих ініціатив, що готує Асоціація для покращення чинного законодавства.
 

Ще одним перспективним напрямом роботи Асоціації стане, за словами Олександра Петровича Бондарчука, підвищення обізнаності суспільства відносно специфіки роботи арбітражних керуючих, репутації їх професії та налагодження співпраці з профільними організаціями.
 

Говорячи про поразки НААКУ, Олександр нагадав про справу Євгенія Лахненка, арбітражного керуючого, який за виконання своїх обов’язків переслідувався та, з рештою, потрапив до СІЗО.

«Не дивлячись на загальний резонанс справи, сприяння Офісу Президента, Міністерства Юстиції, ЗМІ та інших органів, ми стикаємося з нереформованою правоохоронною системою. Це найбільша поразка для мене особисто та для всієї спільноти», - зазначив в.о. Голови Національної асоціації арбітражних керуючих.
 

Щодо перевірки арбітражних керуючих

Співробітники Міністерства юстиції працюють над підвищенням кваліфікації та контролюють якість документів, задіяних в перевірках. Головною проблемою в цьому питанні стала мала обізнаність населення відносно професії арбітражних керуючих, через що виникає багато міфів.
 

Відповідальність арбітражних керуючих

Арбітражні керуючі підлягають дисциплінарній, цивільній та кримінальній відповідальності.
 

Що стосується дисциплінарної відповідальності, необхідність покарання встановлює дисциплінарна комісія Міністерства юстиції, яка детально знайомиться зі всіма матеріалами, виносить об’єктивні рішення.
 

Відносно цивільної відповідальності варто зазначити, що арбітражні керуючі застраховані, тому завдані ними збитки завжди компенсуються.
 

Дисциплінарна комісія міністерства юстиції – треба більше публічності

Одним зі способів ознайомлення суспільства з роботою арбітражних керуючих та розвіювання міфів може стати більша публічність дисциплінарної комісії. Результати її роботи вже публікуються, але виникають складнощі через захист персональних даних.
 

Етичні норми для арбітражних керуючих

З доповіді німецького колеги учасники ознайомилися з нормами німецького законодавства відносно професійної етики арбітражних керуючих, які водночас є й адвокатами.
 

Так, у німецького адвоката можуть відкликати допуск, якщо проти нього відкрито справу про банкрутство, адвокат за станом здоров’я не може вести свою діяльність.
 

Кримінальне переслідування можливе, якщо адвокат вчинив злочин, за який передбачено покарання позбавлення волі строком понад 1 рік.
 

ЮА «Абсолют» висловлює подяку організаторам VI Форуму із реструктуризації та банкрутства – команді видання «Юридична практика» – за можливість поспілкуватися наживо з колегами, обмінятися досвідом, а також виступити партнером форуму!