Реорганізація підприємства

Реорганізація підприємства в Україні: правовий і практичний аспект

На сучасному етапі розвитку ринкових відносин, різні сектори економіки, як у всьому світі, так і в Україні зазнають значних змін. Об'єктивний процес глобалізації сучасної світової економіки вимагає нового рівня розвитку національних ринків, які стають все більш інтегрованими.

Одним з процесів, який забезпечує створення стійких, конкурентоспроможних і фінансово-незалежних господарських товариств, є реорганізація, яка виступає способом оптимізації організації їх діяльності в залежності від ринкових умов. Безперечною перевагою інституту реорганізації є те, що при його використанні зберігається стабільність цивільно-господарського обороту, забезпечується гарантування договірних зобов'язань, а так само прав кредиторів.

Види реорганізації підприємства

Хоча, діюче законодавство України не дає визначення поняттю «реорганізація юридичної особи», в той же час, аналізуючи положення статей 104 і 106 Цивільного кодексу України, можна визначити, що реорганізація підприємства - це один з видів припинення юридичної особи нарівні з ліквідацією, основною відмінною рисою, є те, що при реорганізації юрособи (наприклад, шляхом приєднання) його припинення відбувається з паралельним правонаступництвом іншою юридичною особою її прав і зобов’язань, в той час як при ліквідації такого правонаступництва не відбувається.

Але в той же час не варто забувати про те, що під визначення «реорганізації» також підпадає така його форма як виділення, при якій юридична особа, з якого виділяється нове, не припиняється і не ліквідується, а просто передає частину свого майна, прав та обов'язків одному або декільком юридичним особам, які засновуються.

Торкаючись питання основоположної риси, властивої всім формам реорганізації, а саме переходу майна, прав та обов'язків від однієї юридичної особи до іншої, слід зазначити такі види реорганізації як:

  1. Злиття - при даному виді реорганізації суб'єкти господарювання, які беруть участь в такому злитті передають новій юридичній особі (правонаступнику) все своє майно, а так само права й обов'язки на підставі передавальних документів, після чого, при наявності всіх належних для проведення реєстраційних дій документів, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських організацій», здійснюється державна реєстрація нової юридичної особи, та відповідна реєстрація припинення підприємств, якими дана особа створювалося шляхом злиття;
  2. Приєднання - у разі реорганізації шляхом приєднання, основною відмінною рисою є те, що при даному процесі припинення юридичної особи або осіб не створюється нова юридична особа, а тільки передається все майно, права та обов'язки іншій юридичній особі, яке в даному випадку і буде правонаступником прав і обов'язків влившихя в нього юридичних осіб (шляхом вливання);
  3. Поділ - при цій формі припинення юридичної особи, на підставі його матеріальної бази виникають два або більше нових юридичних осіб - правонаступників в тій частині майна, прав та обов'язків які будуть визначені на підставі передавальних актів і розділових балансів підприємств.
  4. Перетворення - являє собою зміну форму власності або організаційно-правової форми юридичної особи без зупинки здійснення господарської діяльності, з повним переходом до нового перетвореному юридичній особі всіх прав та обов'язків попереднього підприємства, при цьому за правонаступником зберігається ідентифікаційний код реорганізованого юридичної особи.

Всі ці види реорганізації юридичної особи мають, як схожі етапи в процесі їх реалізації, так і певні відмінності які вбачаються з безпосередніх вимог положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських організацій» щодо проведення державної реєстрацій кожної з зазначених вище форм реорганізацій підприємства, що в свою чергу, може створити певні труднощі для власників підприємств в грамотному виборі форм реорганізації згідно порядку реорганізації підприємства в Києві, Дніпрі та по всій території України, в залежності від бажаної мети, а також, в якійсь мірі, розуміння наслідків від тієї чи іншої реорганізації.

Безсумнівно, що за 10 успішних років роботи на юридичному ринку України ЮА «Абсолют», ліквідація та реорганізація підприємства стали для нашої команди одним з тих напрямків, в якому ми отримали заслужене визнання наших клієнтів, а також впевнене лідерство на ринку України.

Нашим клієнтам ми пропонуємо детальну і грамотну розробку плану реорганізації їх підприємства в залежності від бажаного ними кінцевого результату, індивідуальний підхід, оперативність і, безсумнівно, абсолютна якість реалізації поставлених завдань на всіх етапах нашої співпраці

Почему сотрудничество с нашей компанией — правильное решение ?
Absolute одна из ведущих компаний Юго-Восточного региона Украины с более чем 10-летним опытом.
В каких сферах наша компания предоставляет юридические услуги ?
Работаем в сфере хозяйственного, корпоративного, инвестиционного, налогового,уголовного, таможенного, антимонопольного, административного и международного права.
Какие компании находятся в списке наших партеров ?
В списке партнеров такие компании: OTP банк; ПУМБ; UESF; ЮЖМАШ; Nemiroff.
Какой залог успешной работы в юридической сфере ?
Залог успешной работы: Высокий профессионализм; Персональный подход; Полная конфиденциальность; Работа на результат.