Заборона на перетин українського кордону: практика ВСУ та новели законодавства

05.02.2019
Практика ВС

У встановлених законодавством випадках суд може заборонити особі виїжджати за межі країни. Новелою Кримінального кодексу України також є такий склад злочину, як незаконне перетинання державного кордону. Питаннями, що стосуються виїзду громадянина в іншу країну, займався й Верховний Суд України.
 

Так, найвищим судовим органом у 2012 році був опублікований аналіз судової практики щодо тимчасового обмеження осіб, які мають право залишати межі країни. Як правило, такий захід застосовується судом у разі ухилення боржника від виконання своїх обов'язків.
 

Дана норма передбачена Цивільним процесуальним кодексом України. Ст. 377-1 говорить про те, що такий захід може застосовуватися на стадії виконання судових рішень, незалежно від виду судочинства. Крім того, подібне обмеження можливо застосувати й у разі невиконання рішень інших державних органів або посадових осіб:

 • виконавчих написів нотаріусів;
   
 • актів про стягнення штрафів;
   
 • рішень податкових, митних та інших органів.
   

Судова практика свідчить про неоднозначне використання судами даної норми, а також про те, що прийняття позитивного рішення багато в чому залежить від конкретних обставин у справі.
 

Новела кримінального законодавства щодо незаконного перетину кордону пов'язана вже не з виконанням особою будь-яких зобов'язань, а безпосередньо із захистом території України. Так, позбавлення волі на строк до 3-х років може загрожувати особам у наступних випадках:

 • наявність у людини бажання та намірів завдати шкоди інтересам країни;
   
 • особа є представником збройних сил або інших силових структур країни-агресора поза спеціальними пунктів пропуску;
   
 • у перерахованих вище осіб відсутні необхідні документи.
   

Таким чином, не тільки наші громадяни у деяких випадках можуть не мати можливості покинути країну, але й представники інших держав можуть залучатися до кримінальної відповідальності за перетин українського кордону.