Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 21 жовтня 2020 року у справі № 726/938/18 щодо підстав та умов перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами

04.10.2021
Практика ВС

У справі № 726/938/18 одна особа постраждала від іншої внаслідок ДТП. Суд першої інстанції зобов’язав відповідача відшкодувати різницю між сумою, необхідною для відновлюваного ремонту автомобіля позивача, а також страховими виплатами, здійсненими МТСБУ.
 

Проте судом апеляційної інстанції це рішення було скасовано на підставі того, що відповідач застрахований, тому відшкодовувати збитки має страхова компанія.
 

Після цього постраждала особа звернулася до апеляційного суду для перегляду справи за новоявленими обставинами. Під такими вона мала на увазі повідомлення МТСБУ, в якому зазначалося, що відповідач на момент скоєння ДТП застрахованим не був, а документами, які він надав в якості доказів, застрахований зовсім інший автомобіль. Фактично це було єдиною підставою для скасування рішення першої інстанції.
 

Під час розгляду справи в судах першої та апеляційної інстанції такі обставини позивачу відомі не були. Але апеляційний суд у задоволенні позову відмовив, визначивши їх новими доказами, а не нововиявленими обставинами.
 

У свою чергу під час касаційного розгляду справи Верховний Суд зазначив, що нововиявленими обставинами визнаються юридичні факти, що мають істотне значення для справи, та не були відомі сторонам на момент її судового розгляду, проте вже тоді існували.
 

Підставами для перегляду справи за нововиявленими обставинами є:

  • істотні обставини, не встановлені судом, про які сторонам було нічного не відомо;
     
  • встановлений вироком або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, факт надання завідомо неправильних висновків експертів, перекладів, завідомо неправдивих показань свідків, фальшивості доказів;
     
  • скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, що підлягає перегляду.
     

При цьому нововиявлені обставини мають підтверджуватись відповідними доказами. Суд може скасувати рішення виключно за умови, що зазначені обставини можуть вплинути на юридичну оцінку обставин, здійснену судом у судовому рішенні, що переглядається.
 

У даній справі суд першої інстанції зазначив, що надана зелена картка у базі не знайдена, тому не є доказом того, що особа застрахована. Апеляційний суд на це увагу не звернув і прийняв такий доказ.
 

Крім того, повідомлення МТСБУ касаційна інстанція визнала не новим доказом, а саме нововиявленою обставиною. Це суд пояснив тим, що до уваги береться на сам документ, який був отриманий вже після судового розгляду справи, а те, що він встановлює той факт, що відповідач не був застрахованим. Про це сторонам не було відомо на момент розгляду справи в судах першої та апеляційної інстанцій.
 

Тому ВС прийняв рішення повернути справу на новий розгляд до апеляційного суду.Матеріал по темі
Умови розголошення конфіденційної інформації про здоров'я: позиція ВС
детальніше
2022-08-04 09:00:00
|
Практика ВС
Стягнення з України відшкодування будь-якої шкоди можливе за умови, що суд установив протиправність діяння саме нашої держави – ВП ВС
детальніше
2022-06-15 13:09:00
|
Юридичні новини
Правова позиція ВС: Дозвіл на розробку проєкту землевідведення треба надавати всім, хто звернувся
детальніше
2022-05-30 11:16:00
|
Юридичні новини
Правова позиція ВС: у яких випадках акціонерне товариство зобов’язане складати перелік акціонерів
детальніше
2022-05-19 10:21:00
|
Практика ВС
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 10 грудня 2020 року у справі № Н/806/5655/13-а щодо можливості віднесення актів державного виконавця про передачу предметів стягувачу до нововиявлених обст
детальніше
2021-11-24 09:56:00
|
Практика ВС
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з постановою від 12 листопада 2020 року у справі № 804/2223/17 щодо правової природи нововиявлених обставин
детальніше
2021-10-18 09:39:00
|
Практика ВС