Представництво інтересів в українських судах

22.04.2020
Статті

Для багатьох вже давно не новина, що з початку 2019 року здійснювати представництво інтересів осіб в судах навіть першої інстанції мають право виключно прокурори і адвокати. Таким чином, всі судові спори тепер вирішуються за участі у справі представника.
 

Проте, будь-яке правило має свої виключення. Так, така вимога не поширюється на наступні категорії справ:

 • трудові спори;
   
 • конфлікти, пов’язані з захистом соціальних прав;
   
 • з виборів та референдуму;
   
 • малозначні спори;
   
 • справи за участю малолітніх або неповнолітніх осіб, а також недієздатних чи осіб, дієздатність яких обмежена.
   

Зазначимо, що раніше органи державної влади отримали відстрочку для втілення в життя вищезгаданих вимог. Проте, і вона з початку 2020 року вже закінчилась.
 

Монополія адвокатури законодавчо врегульована наразі великою кількістю нормативно-правових актів. Так, представництво в суді може здійснюватися адвокатом на підставі ордеру  або довіреності. Раніше разом з ордером необхідно було  надати витяг з договору про надання правової допомоги.
 

Сьогодні ордеру або довіреності достатньо, аби адвокат міг здійснювати свої функції з представництва. Помічники ж адвокатів можуть допомагати їм з різноманітними доручення, окрім процесуальних повноважень.
 

Адвокат забезпечує повний супровід справи: від складання та подання позову до консультування клієнта та захисту його інтересів безпосередньо під час судового розгляду. Він має право ознайомлюватися з усіма матеріалами по справі, подавати ті чи інші документи, висувати вимоги або оскаржувати прийняті рішення. Захисник має право на особисту безпеку.
 

Не варто забувати, що, крім адвокатів, представлення інтересів в суді можуть здійснювати законні представники. Тут мова йде про інтереси дітей до 18 років, а також особах, частково або повністю недієздатних. Також законний представник може бути у людини, визнаної безвісті відсутньою.
 

В ролі законного представника виступають:

 • батьки, усиновлювачі;
   
 • опікуни, піклувальники;
   
 • інші особи, у визначених законом випадках.
   

Для того, щоб підтвердити свої повноваження, представнику необхідно пред’являти документ, що підтверджує наявність у нього родинних зв’язків з особою, стосовно якої здійснюється представництво, або в окремих випадках рішення суду  (наприклад, про визнання особи безвісно відсутньою).

Адвокат ЮА "Абсолют" консультує за телефоном 067 732 38 82