У яких випадках можна отримати відмову в посвідченні договору про відчуження земельної ділянки

24.06.2021
Юридичні новини
У Мін'юсті роз'яснили, що посвідчуючи договори про відчуження землі, нотаріуси керуються положеннями ст. 130 Земельного кодексу. Відповідно до неї, існує 8 випадків, коли купувати землі сільськогосподарського призначення заборонено.
 
При цьому зазначена заборона стосується як фізичних, так і юридичних осіб. Для останніх перелік таких табу значно ширший. Наприклад, навіть після настання передбаченого нормативами дедлайну і прийняття рішення про продаж землі на референдумі, не зможуть придбати у власність земельну ділянку с/г призначення юрособи, у яких не представляється можливим визначити кінцевого бенефіціарного власника.
 
Те ж саме стосується випадків, коли місце реєстрації таких власників знаходиться в офшорних зонах з переліку, визначеного урядом, або якщо вони числяться громадянами країни-агресора.
 
Крім того, заборонено купувати ділянки фізичним та юридичним особам, щодо яких застосовані спеціальні економічні санкції або інші обмежувальні заходи відповідно до Закону «Про санкції» (наприклад, заборона укладати договір відповідного характеру).
 
Таким чином, нотаріальна перевірка включає в себе:
встановлення особи набувача;
встановлення кінцевого бенефіціарного власника юрособи;
перевірку на наявність застосування спеціальних санкцій;
визначення загальної площі відповідних земельних ділянок у власності набувача.
 
Для проведення перевірки нотаріуси будуть використовувати ряд інформаційних систем і реєстрів, в тому числі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного держреєстру юридичних, фізичних осіб та громадських формувань.
 
За результатами проведеної перевірки нотаріус повинен складати протокол, в якому буде відзначати дані щодо відповідності або невідповідності вимогам земельного законодавства.