Визнання договору дарування, що має на меті позбавлення особи права на майно, недійсним

31.01.2022
Практика ВС

У справі № 480/1540/18 громадянка ініціювала судове провадження з метою визнати договір дарування житла недійсним і визнання за нею право успадкувати його половину за законом.
 

Причиною такого вчинку послугувало те, що позивачка мала право на половину зазначеного будинку в порядку спадкування за законом після смерті батьків. Проте, коли вона звернулася до нотаріуса, аби оформити право власності, виявилося, що власник іншої половини будинку подарував спірне майно своєму сину. Через що жінка отримала від нотаріуса відмову в оформленні свідоцтва про право на спадщину.
 

Суд першої інстанції позов задовольнив, визнав за жінкою право на ½ будинку в порядку спадкування та погодився з вимогами стосовно визнання договору дарування недійсним. Проте у результаті апеляційного розгляду справи суд встановив, що позивачці належить лише 3/8 спірного будинку, оскільки вона не прийняла спадщину після смерті батька, а звернулася до нотаріуса лише після смерті матері. Рішення в частині визнання договору недійсним залишено без змін.
 

ВС у ході касаційного провадження підтримав позицію апеляційного суду і встановив, що цивільно-правовий договір, зокрема договір дарування, не може бути використаний учасниками правовідносин з метою позбавлення спадкоємця успадкованого ним майна.
 

Таким чином, дарувальник, передавши право власності на майно іншій особі в той час, поки йшло судове провадження стосовно даного майна, дія недобросовісно. Він вчинив зловживання своїми правами по відношенню до особи, яка претендувала на спільний будинок.
 

Не зважаючи на те, що зазначені дії відповідача не порушили конкретних імперативних норм, вони є очевидно недобросовісними та спрямовані на зловживання правом.
 

У такому випадку не можна виключати визнання договору дарування недійсним, оскільки такий правочин має на меті позбавити спадкоємця гарантованого йому законом права на спадкове майно. Суд, роблячи такий висновок, виходить із загальних засад, визначених цивільним законодавством, а також недопустимості зловживання правом.Матеріал по темі
Стягнення з України відшкодування будь-якої шкоди можливе за умови, що суд установив протиправність діяння саме нашої держави – ВП ВС
детальніше
2022-06-15 13:09:00
|
Юридичні новини
Правова позиція ВС щодо отримання ліцензії на право зберігання пального для власних потреб
детальніше
2022-06-03 12:13:00
|
Практика ВС
Правова позиція ВС: Дозвіл на розробку проєкту землевідведення треба надавати всім, хто звернувся
детальніше
2022-05-30 11:16:00
|
Юридичні новини
Правова позиція ВС: у яких випадках акціонерне товариство зобов’язане складати перелік акціонерів
детальніше
2022-05-19 10:21:00
|
Практика ВС
ВС: Закриття провадження і передача справи до іншого суду не є підставою для скасування заходів забезпечення позову
детальніше
2022-05-13 11:50:00
|
Практика ВС
Правова позиція ВС щодо представлення інтересів держави прокурором
детальніше
2022-05-09 11:58:00
|
Практика ВС