Громадяни та представники бізнесу тепер повинні будуть сплачувати судовий збір замість держави в разі програшу. Таке нововведення передбачено проектом закону № 4255.
Деякі ініціативи щодо даного питання звучали ще в 2015 році, коли в Закон «Про судовий збір» внесли зміни, згідно з якими скасовувалися пільги державних органів, що стосуються оплати судового збору.
Прийняття розглянутих норм пояснили тим, що перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору, занадто великий. Це, в свою чергу, створює суттєве навантаження на державну казну. Виключаючи держоргани з даного переліку, законодавець мав на меті регламентувати їх взаємовідносини з судами, зокрема, виключити випадки зловживання своїми процесуальними правами. Йдеться про не завжди обґрунтовані звернення до суду й оскарження судових рішень тільки з тієї причини, що за це не потрібно платити.
Нинішній уряд запропонувало дати можливість держорганам отримувати компенсацію за судовим збором за умови виграшу справи. В результаті такі витрати будуть компенсуватися з кишені громадян і представників бізнесу.
Пояснюється така необхідність тим, що у державних органів багато обґрунтованих звернень до суду. У результаті цього значно зросли і витрати на судовий збір. За допомогою компенсації влада зможе повернути хоча б частину бюджетних коштів, списаних на судові тяжби.
Багатьох адвокатів хвилює той факт, що наділити таким правом хочуть всі державні органи. У той час як чинне законодавство містить цілий перелік органів, які звільнені від сплати судового збору.
Таким чином, судитися з державою стане ще складніше, оскільки в подібних спорах найчастіше перевагу віддають саме останній. Тепер кожен раз за це з громадянина, що програв справу, ще будуть додатково стягувати кошти.
Адвокати вважають, що на кількість позовів це ніяк не вплине, тому що ініціатором таких справ зазвичай виступають держоргани. Фіз або юр особи, вступаючи в судовий процес з державою, все одно оплачують судовий збір, і знають, що повернути його вдасться лише в тому випадку, якщо виграти справу.