Оскарження рішення Конституційного суду

18.04.2021
Статті

Конституційний Суд України - це єдиний орган конституційної юрисдикції нашої держави. Тому, якщо з іншими судами все більш-менш зрозуміло, тут часто виникає питання: як оскаржити рішення Конституційного Суду? Яка інстанція уповноважена займатися їх переглядом?

Чи підлягає будь-яке з рішень КСУ подальшому оскарженню: позиція суду

Згідно ст. 151-2 Конституції України, рішення й висновки КСУ є обов'язковими і остаточними, а тому оскарженню не підлягають.

Кілька років тому 49 народних депутатів звернулися до Конституційного Суду, щоб отримати офіційне тлумачення такої норми. В результаті цього було винесено рішення № 11-р/2019 від 02.12.2019 року, яким суд пояснив, що ніяке його рішення, незалежно від форми власності чи суті, не може бути оскаржене. Причому його можна оскаржити як в суді загальної юрисдикції, так і в самому Конституційному Суді.

Аргументовано така позиція наступним. У законодавстві чітко не вказано, які акти за своєю формою та змістом приймає КСУ, а тому такий стан Основного Закону стосується всіх його рішень, а не тільки тих, які пов'язані із здійсненням конституційного провадження.

Це обумовлено особливим конституційним статусом даного органу, а також юридичною природою прийнятих ним рішень. На КСУ покладено надзвичайно важливі функції та повноваження, спрямовані на реалізацію верховенства Конституції України. Такі завдання він виконує одноосібно.

Постанова КСУ також не можна оскаржити?

Як вже було зазначено раніше, в Україні не підлягають оскарженню всі рішення КСУ, в тому числі прийняті в формі постанов на спеціальних пленарних засіданнях.

Разом з тим, незважаючи на все вищевикладене, судді Конституційного Суду все ж передбачили деякі винятки. Так, згідно з рішенням № 11-р/2019, суд може переглядати індивідуальні акти, прийняті на підставах, визначених ч. 2 ст. 149-1 Конституції України (стосуються звільнення суддів з посади).

Таким чином, оскаржити будь-які інші рішення органу конституційної юрисдикції успіхом не увінчаються. Однак, якщо ваше питання стосується будь-якої іншої сфери, юристи ЮА «Абсолют» завжди готові прийти на допомогу для відновлення справедливості. Ми працюємо в Києві, Дніпрі та інших містах. В нас досвідчені фахівці, індивідуальний підхід до кожного клієнта та самі лояльні ціни на всі послуги!