Розвиток будь-якого бізнесу передбачає укладення низки різного роду угод з контрагентами та державними організаціями. Повністю вберегти себе від виникнення дебіторської заборгованості вкрай складно. А ось безнадійні борги загрожують стабільній роботі підприємців. Тому ставитися до цього питання слід серйозно. Розглянемо докладніше, що собою являє та як відбувається процедура стягнення заборгованості.
Що таке стягнення дебіторської заборгованості: поняття і суть
Під дебіторською заборгованістю розуміють фінансовий актив підприємства, який з'являється в результаті договірних відносин між сторонами. Він являє собою суму оплати, яка на дату поставки продукції, надання послуг або виконання робіт ще не отримана.
Звідси випливає, що стягнення такої заборгованості - це процедура, спрямована на отримання підприємством коштів, які йому заборгували дебітори. Таку заборгованість ще називають договірною.
Основні причини виникнення дебіторської заборгованості
Існують різні причини, чому дебітори затягують з виплатою своїх боргів. Серед найбільш поширених виділяють наступні:
- відсутність можливості виконати зобов'язання на дату його виникнення;
- низька платіжна дисципліна однієї зі сторін;
- відсутність досвіду перевірки репутації та благонадійності клієнтів;
- шахрайські дії з боку контрагентів;
- форс-мажорні обставини.
Види дебіторських боргів та їх особливості
Класифікувати заборгованість можна за різними ознаками. Так, виходячи з джерел її виникнення, розрізняють заборгованість:
- за товари або послуги;
- за векселями;
- по відшкодуванню податку на додану вартість;
- по компенсації збитків та нестач;
- підзвітних осіб та ін.
Крім цього, заборгованість буває довгострокова та поточна. Остання виникає під час нормального операційного циклу й погашається протягом 12 місяців з дати балансу. А ось довгострокова не виникає при нормальних обставинах, і відповідно, для її погашення потрібно більше часу.
Таким чином, зобов'язання можуть бути простроченим або не простроченими. Саме прострочена заборгованість являє собою найбільшу небезпеку для підприємства. Вона також ділиться на окремі види:
- сумнівну;
- реальну;
- безнадійну.
Сумнівна - це коли дебітор не просто прострочив виплату, але й не забезпечив її заставою, поручительством або гарантією.
Реальна - це коли виплати по угоді забезпечені гарантією, заставою або договором.
А заборгованість, по відношенню до якої є впевненість, що боржник її не поверне, або термін позовної давності за якою минув, називається безнадійною. Для визнання її такою, існує ряд ознак:
- закінчення строку позовної давності;
- боржника визнано банкрутом або він перебуває в процесі ліквідації;
- непогашення боргів в повній мірі на публічних торгах, якщо всі інші дії кредитора не дали позитивного ефекту;
- форс-мажорні обставини;
- боржник помер, визнаний зниклим безвісти або засуджений до позбавлення волі.
Що включає процедура стягнення дебіторської заборгованості?
Виділяють кілька стадій стягнення дебіторської заборгованості:
- досудова;
- судова;
- фактична.
Після виявлення простроченої заборгованості варто зробити всі кроки, щоб вирішити питання в досудовому порядку. Якщо переговори не приносять потрібного результату, складають претензію. Вона являє собою письмову вимогу кредитора про виконання боржником свого зобов'язання, а також відшкодування завданих збитків.
Документ не має єдиної уніфікованої форми. Головне, посилатися на всі норми закону, а також додати всіх матеріали, на підставі яких виникло дане зобов'язання.
Якщо ж контрагент ніяк не відреагував на претензію, або відповів відмовою, доведеться ініціювати судовий розгляд. При цьому рекомендуємо зберегти докази того, що ви робили спроби врегулювати питання мирним шляхом.
Послуги адвоката по стягненню дебіторської заборгованості в Україні
ЮА «Абсолют» надає послуги в Дніпрі, Києві та інших містах України, якщо вам знадобилася допомога при стягненні дебіторської заборгованості. В спектр наших послуг входить:
- юридичне консультування з будь-яких правових питань, пов'язаних з виникненням заборгованості;
- складання процесуальних документів;
- допомога в досудовому врегулюванні спору;
- повний юридичний супровід при судовому розгляді;
- супровід виконавчого провадження.
Важливо розуміти, що строки звернення до суду обмежені - 3 роки з моменту виникнення прострочення. Тому діяти потрібно швидко і грамотно. Наші юристи гарантують високу якість послуг, що надаються за вигідними цінами.
Підготовка заяви для звернення до суду
Перед написанням позову слід визначити пункти договору, які встановлюють:
- правові відносини сторін;
- предмет договору;
- порядок проведення розрахунків;
- право вимоги;
- застосування штрафних санкцій.
Свої вимоги слід обґрунтувати достовірними доказами. В якості таких можуть послужити розрахунки заборгованості, акти прийому-передачі, акти виконаних робіт, накладні, акти звірок і т.д.
Також в позові слід вказати всі розрахунки, в тому числі й суми штрафних санкцій, інфляційних витрат.
Подача заяви в суд про повернення дебіторської заборгованості
Наші юристи допоможуть також правильно визначити підсудність вашої справи. Адже, коли мова заходить про борги, розглядатися подібні суперечки можуть як в порядку цивільного, так і господарського провадження.
У випадку з юрособами та фізособами-підприємцями подавати заяву потрібно в господарський суд. При цьому не забувайте, що за це передбачено зобов'язання сплатити судовий збір!
Розгляд заяви в суді: особливості процедури
Судовий розгляд - важлива частина процесу, результати якого багато в чому залежать від якості попередньо проведеної роботи. Тому важливо заручитися допомогою кваліфікованих юристів.
В ході судового засідання суддя заслуховує свідчення сторін, розглядає надані докази. На підставі цього виносить рішення, яким визначає розмір коштів, які підлягають стягненню, включаючи суму основної заборгованості, розмір збитків, неустойки та відсотків.
У разі отримання незадовільного рішення, його можна оскаржити в апеляційній інстанції.
Фактичне стягнення дебіторської заборгованості як завершальний етап процедури
Логічне завершення процесу повернення боргів - це виконання рішення суду, яке вступило в силу, виконавчими органами. Виконавець звертає стягнення на всі кошти боржника, розміщені на рахунках банків та інших фінансових установ. Якщо таких коштів у особи недостатньо, стягнення відбувається за рахунок його майна.
Наші юристи допоможуть вам уникнути фінансових труднощів і отримати все, що заборгували вам недобросовісні контрагенти!