Апеляційна скарга

Згідно з положеннями Конституції в Україні існує право апеляційного оскарження судового рішення. Однак, щоб його реалізувати, потрібно дотримуватися ряду вимог, передбачених законодавством. Розглянемо їх більш детально.

Подача апеляційної скарги

Апеляційна скарга подається до апеляційного суду в межах територіальної юрисдикції суду першої інстанції, чиє рішення оскаржується. Якщо рішення було винесено апеляційним судом в якості першої інстанції, його оскаржують у Верховному Суді.

Правом подавати апеляційні скарги наділені сторони по справі, а також особи, які не брали участі в судовому розгляді, однак винесене рішення суду стосується їх прав, свобод і інтересів.

При цьому оскаржити можна як ухвалу суду, так і рішення по справі. Головне — вкластися в строки, передбачені законом.

Строк на апеляційне оскарження

Апеляційне провадження можна ініціювати в чітко встановлені строки. Так, для подачі скарги на рішення суду у зацікавлених осіб є 30 календарних днів, а на ухвалу суду — 15 календарних днів.

Вищевказані строки починають обчислюватися з моменту вручення особі оскаржуваного рішення або ухвали. Якщо під час судового засідання була зачитана тільки вступна та резолютивна частини, або справа розглядалася без виклику учасників, строки починають обчислюватися з дня складання повного тексту рішення.

У разі пропуску встановленого законом терміну його можна відновити за умови наявності поважних причин такого пропуску. Останні необхідно підтвердити відповідними доказами.

Для відновлення пропущеного строку разом з апеляційною скаргою слід подати відповідне клопотання.

Порядок подання заяви про апеляційне оскарження

Згідно з нормами чинного законодавства апеляційна скарга подається безпосередньо до апеляційного суду. Але щоб останній не залишив її без руху і не повернув заявнику, вона повинна бути подана не тільки вчасно, а й у встановленій формі.

Вимоги закону щодо оформлення апеляційної скарги

Апеляційна скарга в обов'язковому порядку складається у письмовій формі. Її текст повинен містити в собі наступні моменти:

  • найменування суду, в який вона безпосередньо подана;
  • ПІБ (для фізосіб) і повну назву (для юросіб) особи, що ініціює апеляційне розгляд, а також її дані: адресу, контактну інформацію;
  • ПІБ або повну назву інших учасників у справі, їх контактну інформацію;
  • рішення, яке оскаржується;
  • причину оскарження: незаконність винесеного рішення (ухвали), його необґрунтованість або неправильне встановлення обставин, які мають значення для даної справи;
  • нові обставини у справі, які можуть вплинути на результат її розгляду;
  • безпосередньо клопотання;
  • дату отримання оскаржуваного документа;
  • перелік матеріалів, які подають разом із заявою.

Скарга повинна бути підписана особою, яка її подає, або її представником. Якщо така особа звільнена законом від сплати судового збору, підстави для звільнення також повинні бути вказані в тексті скарги.

Варто враховувати, що процедура апеляційного оскарження в різних видах провадження може відрізнятися.

Апеляційна скарга в адміністративній справі

В апеляційній скарзі в адміністративній справі слід вказати, що особа бажає, щоб судовий розгляд відбувався за її участю. Якщо цього в документі не написати, вважається, що заявник не бажає брати участь у судовому засіданні.

Питання про відкриття апеляційного провадження вирішується не пізніше 5 днів з дня отримання скарги. При цьому інші учасники у справі мають право подати відзив на скаргу. Строки, протягом яких особи можуть це зробити, вказуються в ухвалі про відкриття апеляційного провадження.

Апеляційна скарга, яка стосується рішення суду, розглядається протягом 60 днів, а ухвали — 30 днів.

Апеляційна скарга у цивільних справах

Особливістю провадження у цивільних справах є те, що якщо справа стосується визнання необґрунтованими активами і стягнення їх в дохід держави, вона розглядається Апеляційною палатою Вищого антикорупційного суду.

Решта справ також розглядаються апеляційними судами та Верховним судом (на рішення апеляційного суду, що виступає в ролі суду першої інстанції).

Процедура відкриття апеляційного провадження у справі, подача відзивів і строки розгляду скарги аналогічні адміністративним справам.

Документи для подачі апеляційної скарги

Разом зі скаргою до суду подаються наступні матеріали:

  • копія оскаржуваного рішення або ухвали;
  • матеріали, що обґрунтовують позицію заявника, а також їх копії для інших учасників;
  • докази, які підтверджують дату отримання оскаржуваного рішення або ухвали;
  • документ про сплату судового збору або документ, що підтверджує наявність підстав для звільнення від його сплати;
  • довіреність, якщо скарга подається представником.

Фахівці ЮА «Абсолют» представляють інтереси осіб в апеляційному провадженні в Києві, в Дніпрі та інших містах в Україні. У нас багаторічний досвід успішної роботи і лояльні ціни на послуги!

Почему сотрудничество с нашей компанией — правильное решение ?
Absolute одна из ведущих компаний Юго-Восточного региона Украины с более чем 10-летним опытом.
В каких сферах наша компания предоставляет юридические услуги ?
Работаем в сфере хозяйственного, корпоративного, инвестиционного, налогового,уголовного, таможенного, антимонопольного, административного и международного права.
Какие компании находятся в списке наших партеров ?
В списке партнеров такие компании: OTP банк; ПУМБ; UESF; ЮЖМАШ; Nemiroff.
Какой залог успешной работы в юридической сфере ?
Залог успешной работы: Высокий профессионализм; Персональный подход; Полная конфиденциальность; Работа на результат.