18 жовтня Верховна Рада України у першому читанні за основу та в цілому з урахуванням пропозиції Комітету прийняла проект Закону про внесення зміни до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» щодо особливостей призову на строкову військову службу та діяльності призовних комісій під час дії воєнного стану (реєстр. №8109).
Закон «Про військовий обов'язок і військову службу» доповнюється новою статтею, якою визначається, що:
1. Під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться.
2. Під час дії воєнного стану призовні комісії утворюються для розгляду питань щодо:
• організації та проведення медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку призовників та досягли 27-річного віку, взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних або виключення з військового обліку;
• направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування – 29.10.2022 року.
За даним Законом Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом необхідно розробити та затвердити нормативно-правові акти, необхідні для реалізації положень цього Закону; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
У висновку Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України на проект Закону України «Про внесення зміни до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо особливостей призову на строкову військову службу та діяльності призовних комісій під час дії воєнного стану» звернуто увагу, що воєнний стан як особливий правовий режим може вводитися в Україні на всій території або в окремих її місцевостях (див. ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану).
З аналізу пропонованих у проекті положень не можна знайти чітку відповідь на питання, чи новою статтею 18-1 Закону врегульовується питання призову на строкову військову службу та діяльності призовних комісій тільки під час дії воєнного стану на всій території України, чи ці норми діють і під час введення воєнного стану в окремих місцевостях держави.
Згідно з загальною практикою, призов громадян на строкову військову службу здійснюється на всій території України (див., наприклад, Указ Президента України «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2021 році» від 24.02.2021№ 687/2021). У разі ж прийняття проекту невирішеним залишатиметься питання, чи можливий призов на строкову військову службу громадян України у разі введення воєнного стану в окремих місцевостях держави та яким чином повинні здійснювати свою діяльність призовні комісії у тих окремих місцевостях, де введено воєнний стан.
Положеннями Закону регламентовано, що головою призовної комісії є заступник голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради) (ч. 1 ст. 16 Закону), а персональний склад районної (міської) призовної комісії, графік засідань призовної комісії, порядок проведення та забезпечення заходів з організації призову громадян України на строкову військову службу затверджуються головою районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради) (ч. 2 ст. 16 Закону). Разом з тим, на територіях, на яких введено воєнний стан, можуть утворюватися тимчасові державні органи – військові адміністрації (див. ч. 1 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»). Зокрема, такі військові адміністрації були утворені згідно з Указом Президента України «Про утворення військових адміністрацій» від 24.02.2022 № 68/2022. На підставі цього Указу фактично обласні, Київська міська державні адміністрації набули статусу відповідних військових адміністрацій, а голови цих держадміністрацій – посади начальників військових адміністрацій. Водночас, на базі існуючих районних державних адміністрацій утворили й відповідні районні військові адміністрації, а їхні голови стали начальниками районних військових адміністрацій.
У даному контексті, військові адміністрації як органи державної влади повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України). Відповідно до приписів ч. 1 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» «військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про критичну інфраструктуру», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом».
При цьому перелік повноважень військових адміністрацій міститься у ч. ч. 2 – 5 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Аналіз зазначених норм дозволяє дійти висновку, що у сфері призовної діяльності визначено тільки таке повноваження військових адміністрацій, як сприяння організації призову громадян на строкову військову та альтернативну (невійськову) службу, а також їх мобілізації, підготовці молоді до служби в Збройних Силах України, організації навчальних (перевірочних) та спеціальних військових зборів (п. 18 ч. 2 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
З огляду на це, для формування та організації діяльності призовних комісій під час дії правового режиму воєнного стану додаткового законодавчого врегулювання потребує питання повноважень військових адміністрацій щодо організації діяльності призовних комісій у Законі України «Про правовий режим воєнного стану».