Закриття ФОП (ПП, СПД)

З правової точки зору відбувається не ліквідація, а припинення діяльності фізичної особи-підприємця. А таку назву використовують за аналогією з процедурою, яка застосовується для юросіб (наприклад, ліквідація ТОВ).При цьому під припиненням діяльності ПП розуміють процес, в результаті якого особа втрачає можливість на законних підставах здійснювати підприємницьку діяльність.

Які існують підстави для ліквідації ПП (ФОП)?

Всі причини для закриття ФОПа можна розділити на дві великі групи: добровільні й примусові. Так, в добровільному порядку ПП закривають при наявності таких підстав:

  • необхідність покинути країну;
  • відсутність вигоди або перспективи розвитку;
  • створення на базі ПП юрособи.

А ось в примусовому порядку закриття відбувається в результаті:

  • визнання особи банкрутом;
  • смерті людини;
  • визнання громадянина померлим або зниклим безвісти;
  • обмеження цивільної дієздатності особи або визнання її недієздатною.

Як закрити ФОП: покрокова інструкція

Ліквідація ФОП може побут актуальною у двох випадках: коли потрібно призупинити підприємницьку діяльність на час або ж остаточно з нею покінчити. І якщо раніше достатньо було просто перейти в так званий «сплячий режим» під час якого не нараховувалися податки, то тепер все змінилося.

Сьогодні всі підприємці повинні сплачувати єдиний соціальний внесок, незалежно від рівня їхніх доходів. Тому тепер немає сенсу показувати нульові доходи, бо від оподаткування це не звільнить. А щоб закрити ПП, потрібно зібрати пакет документів і пройти кілька етапів.

Які необхідні документи для закриття СПД?

Щоб ліквідація ПП пройшла успішно, потрібно підготувати такі папери:

  • паспорт та ідентифікаційний код;
  • заяву;
  • довіреність (якщо матеріали подаються представником).

Крім того, в залежності від обставин, можуть знадобитися й додаткові документи. Наприклад, свідоцтво про смерть особи або рішення суду про визнання її недієздатною. При цьому доведеться підготувати всю податкову документацію, а також надати відповідну звітність.

Етапи ліквідації фізичної особи-підприємця

Ліквідація ПП (Дніпро або будь-яке інше місто) передбачає пройти кілька етапів даної процедури.

  1. Внесення відомостей про припинення діяльності до Єдиного державного реєстру. З цією метою необхідно відвідати держреєстратора та подати йому відповідну заяву встановленої форми. Зробити це можна в онлайн-режимі.
  2. Зняття з обліку в податковій. Перш ніж ви перестанете значитися платником податків, податкові служби та органи Пенсійного фонду проведуть перевірки щодо наявності або відсутності у вас будь-якої заборгованості. Залежно від того, на якій системі оподаткування перебуває підприємець, буде варіюватися й звітність, яку йому потрібно буде подати на цьому етапі.
  3. Зняття з обліку платника ЄСВ. При цьому доведеться заплатити внесок за весь час до подачі заяви.
  4. Закриття рахунку в банку.

Ліквідація ФОП (Дніпро) може проходити онлайн. Для цього слід скористатися додатком «Дія». У ньому потрібно буде заповнити спеціальну форму, надати всі необхідні дані й накласти електронний цифровий підпис.

Громадянам, які числяться на спрощеній системі, доведеться сплатити єдиний податок за поточний місяць (для 1-ї та 2-ї груп) або за квартал (для 3-ї групи). Після цього необхідно буде оформити декларацію зі сплати єдиного податку за квартал, в якому був припинений ФОП. Зробити це потрібно не пізніше, ніж через 40 днів після закінчення кварталу.

ФОПам на загальній системі слід скласти звіт за період з 1 січня до дня припинення діяльності. У ньому потрібно відобразити інформацію про майно та доходи. На це фізособам виділяється місяць. Протягом 10-ти днів після подачі документа потрібно сплатити ПДФО та військовий збір.

Закриття рахунків ФОП в банку: що потрібно знати підприємцям

Для осіб, у яких відкриті рахунки в банках та інших фінансових установах законодавством встановлено зобов'язання повідомити їх про припинення своєї діяльності.

Щоб закрити рахунок, до банку потрібно подати відповідну заяву. Як правило, складається вона в довільній формі. Закривши всі активні рахунки, людина отримує виписки за ними за трирічний період.

Чи обов'язково подавати заяву на перевірку при ліквідації ПП?

Аудиторська перевірка з податкового законодавства не є обов'язковою. Тільки у виняткових випадках ви можете не отримати без неї потрібні документи. Наприклад, якщо потрібна довідка про відсутність заборгованості перед держбюджетом для виїзду на ПМП за кордон.

Однак багато експертів все ж рекомендують не ігнорувати даний етап. Особливо це актуально для тих підприємців, які в майбутньому планують відновити свою діяльність.

Для проведення перевірки звертаються у ДФС. Аудит має на увазі роботу з наступною документацією:

  • книга обліку;
  • банківські дані;
  • податкові звіти;
  • договори й акти.

Якщо в ході перевірки буде виявлено переплату, зайві кошти будуть повернуті. У разі недоплати - недостачу доведеться погасити.

Також вам потрібно бути готовими до того, що, коли контрагенти дізнаються про припинення вашої діяльності, при наявності боргів вони можуть зажадати їх погасити. Тому можуть виникнути проблеми з кредиторами.

Які терміни ліквідації СПД ПП ФОП?

Процедура ліквідації НП в Україні може зайняти всього кілька днів, а може затягнутися на місяці. Щоб все пройшло максимально швидко, рекомендуємо звернутися в ЮА «Абсолют».Ми надаємо наступні послуги:

  • проводимо комплексний аналіз всієї документації СПД;
  • підбираємо оптимальний варіант ліквідації в залежності від індивідуальних обставин у справі;
  • готуємо необхідні документи та подаємо їх в держоргани;
  • перевіряємо сплату всіх податків і зборів;
  • допомагаємо закрити рахунки в банку;
  • забезпечуємо супровід аудиторської перевірки;
  • отримуємо повідомлення, що підтверджують ліквідацію.

Наші юристи надають послуги в Києві, Дніпрі та інших містах України. В нас лояльні ціни, вигідні умови співпраці, справжні професіонали, завжди готові прийти вам на допомогу!

Почему сотрудничество с нашей компанией — правильное решение ?
Absolute одна из ведущих компаний Юго-Восточного региона Украины с более чем 10-летним опытом.
В каких сферах наша компания предоставляет юридические услуги ?
Работаем в сфере хозяйственного, корпоративного, инвестиционного, налогового,уголовного, таможенного, антимонопольного, административного и международного права.
Какие компании находятся в списке наших партеров ?
В списке партнеров такие компании: OTP банк; ПУМБ; UESF; ЮЖМАШ; Nemiroff.
Какой залог успешной работы в юридической сфере ?
Залог успешной работы: Высокий профессионализм; Персональный подход; Полная конфиденциальность; Работа на результат.